Перейти к публикации
Гость Івасик Телесик

Закордон нам допоможе

Оцените эту тему

Рекомендованные сообщения

Гость Івасик Телесик

Мене вже неодноразово намагалися на форумі соромити звинуватити в тому, що я працюю не в Україні, тому вирішив відкрити цілу окрему тему з цього приводу. Давайте разом розберемося, чи можна мене, або когось ще, хто працює за кордоном, в чим-небудь звинуватити і чи варто соромити.

Думка: Закордон нам допоможе. Вже

http://www.korespondent.net/main/73515

Нові дослідження і підрахунки показують, що трудові мігранти інвестують в українську економіку феноменальні суми, пише Андрій Гайдуцький у журналі Кореспондент.

201235.gif

Андрій Гайдуцький - помічник заступника голови Національного банку України, кандидат економічних наук

В міру зменшення кількості населення активізуються дискусії про трудову міграцію з України. Демографи і економісти активно обговорюють проблеми, до яких може привести відтік економічно активної частини населення. Зокрема, багатьох турбує можливе погіршення умов життя родичів мігрантів і їх близьких, які залишилися на батьківщині, зниження купівельної спроможності населення, що, у свою чергу, зменшить темпи росту економіки в цілому.

Дійсно, до деякої міри проблема відтоку робочої сили може мати такі наслідки. Адже кількість українських мігрантів вираховується мільйонами. Однозначних оцінок на цей рахунок немає, але більшість експертів говорять про 3-5 млн людей (за деякими підрахунках - до 7 млн). За моїми підрахунками, які грунтуються на даних Міністерства закордонних справ і оцінках інших експертів, можна з впевненістю говорити про 4,93 млн українських трудових мігрантів, або близько 11-12% населення країни.

Але куди більш актуальним є результат міграції - грошові перекази трудових мігрантів на батьківщину, масштаби і обсяги яких дозволяють не тільки заперечувати повну негативність міжнародного міграційного процесу, але також говорити про ці валютні трансферти як про фактор усебічного розвитку держав - одержувачів переказів.

За останнє десятиліття глобальні масштаби грошових переказів насправді зросли. За даними Світового банку, тільки за останні п’ять років світові обсяги переказів майже подвоїлися і перевищили $ 260 млрд, у той час як кількість самих мігрантів збільшилося лише на 10% (до 191 млн людей). При цьому левова частка переказів припадає на країни, що розвиваються, (майже $ 200 млрд) - і це тільки офіційні цифри, які , у залежності від держави, на 50-75% нижче реальних сум трансфертів на батьківщину.

Дані про Україну виглядають дуже неоднозначно. Наприклад, Світовий банк приписує нам усього $ 595 млн валютних надходжень. За інформацією Національного банку України, у країну надходить $ 2,06 млрд через банківську систему. Ще біля $ 1 млрд перелічується безпосередньо через спеціалізовані системи типу Western Union. Більш точних даних не наводиться в силу їх відсутності в офіційній статистиці. Але якщо виходити з даних НБУ і обсягів трансфертів через спеціалізовані системи, виходить, що один мігрант торік вислав на батьківщину усього $ 621 ($ 3,06 млрд, поділені на 4,93 млн мігрантів). Чи потрібно українцям їхати на заробітки за кордон, щоб щомісяця надсилати додому біля $ 52 (263 грн.) на місяць?

Скільки ж насправді заробляють і відсилають (привозять) додому наші мігранти? Ґрунтуючись на дослідженнях і опитуваннях міжнародних організацій, я прийшов до висновку, що за кордоном українці заробляють біля $ 35,3 млрд на рік (більше всього в країнах ЄС і Росії). Визначити частину доходів, яка посилається мігрантами на батьківщину, досить важко. Однак, виходячи з досвіду сусідньої Молдови, яка регулярно проводить подібні огляди (там грошові трансферти досягають 46% ВВП держави), наші мігранти можуть перерахувати в середньому близько 60% особистих доходів. Тобто можна з впевненістю говорити про перекази українців у розмірі біля $ 21 млрд. Звичайно, з одного боку, це феноменально багато - майже чверть ВВП України і значно більше сукупних обсягів іноземних інвестицій. З іншого боку, це все ж скромний результат: усього $ 360 на місяць від одного мігранта.

Насправді, настільки фантастичні суми переказів, як у світі, так і в Україні, не можуть безвісти осідати в засіках одержувачів, і вони обов’язково впливають на рівень соціально-економічного розвитку країн - реципієнтів переказів. Дійсно, крім того, що грошові трансферти мігрантів поліпшують умови життя їх рідний і близьких, вони істотно впливають на розвиток реального сектора економіки, стабілізують макроекономічну ситуацію, а також поліпшують фінансово-банківську систему рідної держави.

У багатьох країнах світу влада і суспільство давно усвідомили економічну важливість переказів, які здатні збільшити ВВП у державах - одержувачах грошових трансфертів. Причому відносно великі обсяги переказів природним шляхом направляються в ті регіони, де найменший ВВП на душу населення, тому що мігранти, як правило, зосереджені в депресивних регіонах. В Албанії більше 17% дрібного бізнесу заснована на кошти мігрантів, у Мексиці і Сальвадорі - 20-30%. І це зрозуміло, адже мігранти і їх родичі краще розуміють місцеві умови ведення бізнесу і більш проінформовані про інвестиційні можливості, ніж іноземні інвестори і кредитори. Основними сферами вкладення капіталу є будівництво і придбання нерухомості, транспортних засобів комерційного призначення, розширення фермерського господарства й ін. Крім того, перекази мігрантів набагато стабільніші в порівнянні з іншими складовими капіталу у формі прямих, портфельних інвестицій, а також збільшуються в періоди криз, військових конфліктів і напередодні великих свят.

Для України цей капітал уже відіграє важливу роль, хоча поки про це мало хто знає. Особливо в західних регіонах країни: саме завдяки грошовим переказам чере зкордон, родини мігрантів мають нормальні умови для життя, підтримується на високому рівні промислове виробництво і, особливо, будівництво. Однак відсутність розуміння важливості міграційного капіталу як фактору економічного росту, тим більше в обсягах більш ніж $ 20 млрд, не дозволяє нам повною мірою відчути вигоди від грошових трансфертів. У першу чергу це пов’язано з елементарною відсутністю статистичних досліджень і опитувань родин мігрантів.

Україні вже пора лібералізувати законодавство в даній сфері, що дозволить значно збільшити обсяги трансфертів через фінансово-банківську систему (вони стануть прозорими і легальними). Тільки в цьому випадку, як показує досвід інших країн, потоки цього капіталу підуть на розвиток, у тому числі депресивних регіонів, які є батьківщиною самих мігрантів.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Восстановить форматирование

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...

  • Сейчас на странице   0 пользователей

    Нет пользователей, просматривающих эту страницу.

×
×
  • Создать...