Перейти к публикации
Лелека

Плюс русифікація всієї країни…

Оцените эту тему

Примут ли Закон о языках?  

39 пользователей проголосовало

  1. 1. Примут ли Закон о языках?Рекомендованные сообщения

Плюс русифікація всієї країни…

1 червня, 2012

Спроби влади змінити мовне законодавство актуалізують проблему збереження української мови і необхідність цілеспрямованої державної політики щодо розширення сфери її вживання

Найближчий пленарний тиждень у парламенті партія влади планує почати із розгляду проекту Закону «Про основи державної мовної політики». Його автори – відомий демонстративною українофобією Вадим Колесніченко та екс-голова ЦВК Сергій Ківалов – намагаються переконати українців і світ, що метою розробленого ними документа є лише захист мов національних меншин, пра­­ва яких за нинішньої ситуації нібито утискають. При цьому їхні соратники по партії висловлюють часто протилежні думки: від визнання того факту, що закон має на меті перетворити російську на другу, а де-факто єдину, державну мову в Україні (зокрема, Юрій Болдирєв, Анатолій Могильов), до відвертого окозамилювання. Наприклад, як «авторитетно заявляє» відома своїм умінням поширювати дезінформацію Ін­на Богословська, «текст законопроекту про мови погоджений із нормами, прописаними в Європейській хартії регіональних мов і жодним чином не претендує на наступ на українську мову, а захищає румунську, угорську, російську». Мовляв, «цей закон цілком європейський».]Дарма, що Венеціанська комісія й уповноважений з прав національних меншин ОБСЄ розкритикували цей документ Колесніченка – Ківалова і зробили це саме тому, що його схвалення, на їхню думку, становитиме загрозу державній мові титульної, державотворчої нації, оскільки невиправдано звужуватиме сферу її вживання.

Законопроект насправді має мало спільного із Європейською хартією регіональних мов або мов меншин, оскільки на практиці він захищатиме не мови, яким загрожує зникнення, а насамперед вивищуватиме ту, яка за постколоніальною інерцією наразі є фактично домінуючою в Україні, тобто російську. За цим документом, для надання мові статусу регіональної достатньо 10% її носіїв серед всього населення адміністративної одиниці. За підрахунками авторів, із 27 регіонів російська мова стане регіональною в 13, зокрема й у столиці (!). Проте обмеження сфери функ­­ціонуван­­ня української мови поширюються навіть не на половину України, як це здається на перший погляд, а на всю її територію.

У разі схвалення цього законопроекту будуть скасовані всі ті нечисельні норми, які до того ж часто не виконуються, про розширення вживання української мови на радіо, телебаченні та в кінопрокаті. Наприклад, якщо сьогодні, видаючи ліцензії на мовлення, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення вимагає від мовника відповідної квоти україномовного продукту, то згідно зі ст. 24 законопроекту «обсяги мовлен­­ня державною мовою, ре­­гіо­­нальни­­ми мовами або мовами меншин... визначаються самими мовниками», «трансляція аудіовізуальних творів здійснюється... державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин на розсуд телерадіоорганізацій». У разі схвалення законопроекту українська ризикує повністю зникнути навіть із реклами, яка відтепер розміщуватиметься «державною мовою або іншою мовою на вибір рекламодавця». Щоб зрозуміти, якою буде мова телерадіопростору за такого законодавства, достатньо пригадати, як це було до введення законодавчих вимог щодо розміщення державною мовою реклами та квоти на українську в телерадіоефірі.

В освіту пропонується повернути введену в радянський час із метою активізації процесу русифікації України норму про вибір мови навчання в школі за заявами батьків та учнів/студентів. Друкувати наукові роботи і писати кандидатські й докторські дисертації можна буде будь-якою (!) мовою, звісно ж, на вибір виконавців робіт. У такому випадку йдеться про повернення до стану тотальної зрусифікованості системи освіти й науки, що спостерігався напередодні розпаду.

Якщо по всій території України в разі схвалення проекту закону Колесніченка – Ківалова слід очікувати посилення русифікації, то в тих регіонах, де російська мова, згідно з цим документом, має отримати статус регіональної, цей процес вийде на фінішну пряму і за кілька десятиліть ситуація з українською на Сумщині, Дніпропетровщині чи Херсонщині нагадуватиме те, що нині спостерігається на Донбасі чи в Криму. Адже перелік сфер запровадження регіональної мо­­ви свідчить про те, що за формальної двомовності фактично єдиною офіційною мовою в них стане російська. Згідно із законопроектом Колесніченка – Ківалова на територіях, де російській мові передбачено надання регіонального статусу, мовою роботи, діловодства і документації органів державної влади та місцевого самоврядування, мовою офіційних оголошень, повідомлень може бути виключно регіональна. Понад те, її дозволяється застосовувати у листуванні цих органів з органами державної влади вищого рівня. Отже, на території, де буде запроваджена регіональна мова, посадові та службові особи, судді зможуть перейти на спілкування із відвідувачами, здійснювати судове провадження регіональною (зазвичай російською) мовою.

Є ще одна прихована загроза. Ухвалюють рішення про надання статусу регіональної мови, згідно із законопроектом, місцеві ради. І хоча чітко не визначено, які ради мають право на такі рішення, з Пояснювальної записки до документа можна зробити висновок, що це можуть бути будь-які ради. При цьому встановлюється перевага рішень обласних рад перед рішеннями районних та міських, селищних і сільських, що, до речі, повністю суперечить принципу місцевого самоврядування в Україні в частині поділу компетенції між радами, а крім того, взагалі не відповідає європейській традиції, яка регіональні мови локалізує на рівні громад (муніципалітетів).

Внаслідок цього часто май­­же виключно україномовним сільським районам у південно-схід­­них регіонах може бути нав’язано офіційний статус російської, ос­­кільки рішення про запровадження регіональної мо­­­­ви може бути схвалено на рівні областей (щонайменше в 10). Абсурдність такої ситуації дуже добре можна проілюструвати на прикладі багатьох україномовних райо­­нів Харківської, Сумської, Дніп­­ро­­петровської, Херсонської, Одесь­­­­кої, Запорізької, Миколаївської областей. Фактично йтиметься про поновлення їхньої цілеспрямованої русифікації на рівні державної політики.

Невиконане завдання

Насправді перегляд мовної політики необхідний. Однак метою має стати припинення абсурдної ситуації, за якої русифікація фактично тривала навіть у незалежній державі. А причиною цього було те, що за два десятиліття державне керівництво так і не взялося провадити справжню політику українізації країни, яка б мала і могла за той час, що минув від здобуття незалежності, забезпечити українській мові принаймні той простір вживання, який за відповідний час здобули естонська та латиська у власних державах. Натомість, за даними моніторингу сус­­пільно-політичної ситуації Інституту соціальної та політичної психології АПН України, в серпні 2006 року 25,5% українців на Заході та 19,1% у Центрі переконані, що становище української мови є так само скрутним, як і за радянських часів: загалом по країні вважали, що саме українська мова потребує державного захисту, 44,7% опитаних, тоді як щодо російської аналогічної думки дотримувалися майже вдвічі менше громадян – 25,3%.

За такого стану справ шансів перетворитися на справді пов­­нофункціональну із деклара­­тив­­но-ритуальної українська ма­­ла замало. Як наслідок – зберігається цілковите домінування російської в бізнес-середовищі та ЗМІ країни, саме цією мовою пуб­­лікується більшість друкованої продукції, за винятком хіба що шкільних підручників (див. Тиждень, № 52/2011), вона і далі переважає серед бюрократичного апарату (принаймні в режимі «не на люди/відеокамеру»). Де-факто непропор­­цій­­но широко представлена російська в системі освіти. Якщо лек-­­

ції можуть читатися українською, то семінарські заняття і консультації часто відбуваються російською.

В умовах фактичного домінування російської мови поява законопроекту Колесніченка – Ківалова була, по суті, невідворотною, оскільки сам документ мав законодавчо закріпити, утвердити та поглибити нинішню ситуацію у мовній сфері. Тому незалежно від того, вдасться Банковій проштовхнути цей законопроект найближчого пленарного тижня (або в інший час до виборів) чи ні, ця проблема не буде вирішена, допоки не розпочнеться реалізація цілеспрямованої та системної політики, спрямованої на українізацію усіх сфер життя і регіонів країни. Така політика покликана перетворити українську на усій території країни на єдину і повноцінну державну мову як основу національної ідентичності. Якою б могла бути ця політика, Тиждень напише найближчим часом.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Ну мораторий же ж... Леша.

Спокуха, это просто информация. :)

Баны пойдут ниже. )))))

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

значиться так -

по-перше - мораторій не пов"язаний з наданням інформації

по-друге - в країні зараз точиться мовна війна ( п.с. яка в даний момент перейшла від в"ялотекучої до трохи не " гарячої точки " )

по-третє - обійти таку інформацію та промовчати - знач дати шанс провернути цю махінацію...

Чим більше людей про це знає - тим краще ...

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

значиться так -

по-перше - мораторій не пов"язаний з наданням інформації

по-друге - в країні зараз точиться мовна війна

по-третє - обійти таку інформацію та промовчати - знач дати шанс провернути цю махінацію...

Чим більше людей про це знає - тим краще ...

Согласен, все правильно!

Однако правила моратория запрещают обсуждение этой темы. :(

Информация дана, но обсудить ее можно будет позже.

Если пойдет обсуждение, то тема будет закрыта.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

]інформацію подано ... а от на цьому форумі спілкуватись з цієї інформації - зась на деякий час ... що поробиш ... такі правила ...

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Дякую за розумiння!

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Тему открыл. Мораторий снял.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Дарма.

Може й так. Але Льоша правий - замовчувати гiрше.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

И понслась моча по трубам (с)

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Суд заборонив захищати у Харкові державну мову

04.06.2012 19:29

Окружний апеляційний суд Харківської областізаборонив двом групам громадян проводити рознесені в часі і просторі акції на захист української мови 5 червня.

Про це "Українській правді" повідомив один із організаторів акції, Дмитро Пилипець.

"Повідомлення про акції подавав я та "Молода Просвіта" 1 червня. Узгоджувальна комісія, зібрана міською радою, рекомендувала всім громадянам відмовитися від наміру проведення акцій, а оскільки ніхто не відмовився, то на всіх подали до суду", - повідомив Пилипець. ab21f25-000.jpg

Обидва суди пройшли в той же день і задовольнили прохання влади.

"Один з судів пройшов без присутності відповідача - представника "Молодої Проствіти", якому навіть не повідомили про засідання", - сказав Пилипець. ba25cfe-222.jpg

За його словами, причиною для судової заборони стали припущення про те, що слогани на акції можуть "обґрунтовано образити… громадян з неповнолітніми дітьми".

"Крім того, мали місце припущення, що на другій за розміром площі в Європі 50 людей заважатимуть проходу відпочиваючих (в робочий день)", - повідомив організатор.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Олексію, поясни, будь ласка, навіщо ти постиш ці повідомлення? Для кого вони? Для чого взагалі?

Хіба та інфа щось змінить чи комусь щось доведе?

Ну, поділився ти з іншими інфою, яка тебе зачепила... і що? Що далі?

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Чем больше человек знает языков, тем богаче его культурный уровень, а так же багаж знаний.

Спорим о двуязычии, а обучение искусству речи, отсутствует напрочь. Ни на правильном русском, ни на правильном украинском никто не говорит, исключением из правил, актеры театров.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

всё это для того что б отвлечь электорат от реальных проблем и консолидировать их вокруг одной проблемы , ведь по сути за регионов голосовал восток Украины , а это русскоговорящее население . Вот и противопоставят укр и рус языки . тем самым подтолкнут некоторых голосовать за пр . пипл "хавает" ....

Хотя если вспомнить президентскую компанию ,дабы забрать голоса у леди ю наш президент во всю обещал поддерживать и развивать всё укр .

выводы делать каждому свои .........

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Ни на правильном русском, ни на правильном украинском никто не говорит,

Что такое "правильный русский"??

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Что такое "правильный русский"??

+100 :) є суржик . Академічно вірної російської мови в Україні немає

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

сначала украинский вне закона, затем курнём чё покрепче и переименуем страну в Ахметленд или Ахметовская область РФ. Донецк переименуем в Быдлоград и норм. В стране должены быть государственный язык. если он русский-мы россия. почему-то в обсуждении этого вопроса всегда вспоминается азаров со своим произношением.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

+100 :) є суржик . Академічно вірної російської мови в Україні немає

Олексію, це ти зараз так приколюєшся над нашими російськомовними друзями чи що? У людей (щоправда не у всіх) вдома полиці забиті томиками Пушкіна й Достоєвського, Лєрмонтова й Чєхова etc. А ти кажеш "немає"...

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Академічно вірної російської мови в Україні немає

Такого языка нет нигде, бред какой-то.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Сегодня Партия регионов планирует проголосовать за законопроект о языках. Об этом в эксклюзивном комментарии НБН заявил народный депутат (ПР) Михаил Чечетов.

«Все будет нормально. Решение будет принято. Сегодня мы проголосуем за данный законопроект», – прокомментировал г-н Чечетов блокирование трибуны депутатами от Партии регионов.

Согласительный совет лидеров фракций и групп Верховной Рады во вторник, 5 июня, проходит в закрытом режиме.

В пресс-службе парламента заявили, что согласительный совет проходит в кабинете спикера Верховной Рады Владимира Литвина, и участие СМИ в нем не предусмотрено.

Как известно, сегодня Верховная Рада планирует рассмотреть законопроект «Об основах государственной языковой политики» за авторством Вадима Колесниченко.

Тем временем, под Верховной Радой с самого утра собрались сторонники Партии регионов, которые помешали оппозиции провести акцию протеста против языкового законопроекта.

В самом парламенте тоже не спокойно: депутаты от ПР еще до начала согласительного совета заблокировала трибуну.

Стоит отметить, что согласительный совет лидеров парламентских фракций и групп проходит без участия СМИ.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Партии власти невыгодно принять закон о языках. Об этом в комментарии НБН заявил народный депутат (КПУ) Евгений Царьков.

«Закон можно было бы принять уже давно, но это невыгодно многим. Потому что это такая удобная тема для спекуляции. Если закон принять, то перед выборами сразу станет понятно, что украинец в вышиванке во Львове живет так же хреново, как украинец в Одессе или Донецке», – заявил он.

можно голосовалку открывать - примут или не примут?

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

можно голосовалку открывать - примут или не примут?

Пороблено :icon_mrgreen:

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Сегодняшнее заседание Верховной Рады Украины началось голосованием скандального законопроекта о языках, в результате которого законопроект был принят, передает корреспондент НБН.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение

Присоединяйтесь к обсуждению

Вы можете опубликовать сообщение сейчас, а зарегистрироваться позже. Если у вас есть аккаунт, войдите в него для написания от своего имени.

Гость
Ответить в тему...

×   Вставлено в виде отформатированного текста.   Восстановить форматирование

  Разрешено не более 75 эмодзи.

×   Ваша ссылка была автоматически встроена.   Отобразить как ссылку

×   Ваш предыдущий контент был восстановлен.   Очистить редактор

×   Вы не можете вставить изображения напрямую. Загрузите или вставьте изображения по ссылке.

Загрузка...

  • Сейчас на странице   0 пользователей

    Нет пользователей, просматривающих эту страницу.

×
×
  • Создать...